13 powodów- Jay Asher

19 kwietniaClay Jensen,wracając do domu,znajduje pod drzwiami dziwną paczkę.W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez jego koleżankę Hannah.Hannah,która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo..Istnieje trzynaście powodów,przez które dziewczyna odebrała sobie życie.Clay jest jednym z nich..

Chłopak przez cały dzień słucha nagrań i stara się wczuć w sytuację i odwiedza miejsca,o których wspomina Hannah.Staje się świadkiem bólu i osamotnienia dziewczyny.Dowiaduje się prawdy o sobie jak i innych osób,o których jest mowa w taśmach.

Chcę wcisnąć "Stop" w walkmanie i przewinąć, cofnąć całą tę rozmowę. Cofnąć się w przeszłość i ostrzec ich. Albo zrobić coś, by się w ogóle nie poznali. Ale nie mogę. Nie można przewinąć przeszłości.

Ludzie są wobec niej brutalni i jedno wydarzenie,jedna plotka,pociąga za sobą ciąg wydarzeń.Nagrania są skierowane do osób,które wpłynęły na  decyzję odebrania sobie życia.Każda z osób zrobiła coś do czego nie chce się przyznać.Jednak Clay nie ma pojęcia,dlaczego występuje w tych nagraniach.

Zapewne wielu z was słyszało,bądź  też oglądało serial 13 powodów,który powstał właśnie na podstawie tej książki.Słyszałam o niej już dawno,ale dopiero po obejrzeniu serialu poczułam ogromną chęć przeczytania Serial wywołał u mnie więcej emocji.Praktycznie każdy odcinek przepłakałam i miałam nadzieję,że książka też mnie wzruszy,ale udało mi się uronić tylko kilka łez.

Główna bohaterka jest niezwykle intrygująca i chyba najbardziej się z nią utożsamiłam.Niektóre powody wymienione w książce mogą wydawać się głupie i bezpodstawne.Jednak jeden mały żart,prowadzi do kolejnych wydarzeń i Hannah jest traktowana inaczej przez rówieśników.

Książkę czyta się lekko i bardzo szybko.Jest pięknie i solidnie wydana.W środku znajdują się zdjęcia z serialu.
Jeśli słyszysz piosenkę, która wywołuje u ciebie łzy, a nie chcesz już płakać, nie słuchasz jej więcej.
Ale nie da się uciec od samego siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie.

Trzynaście powodów wywarło na mnie ogromne wrażenie.Nie jestem w stanie opisać wszystkich emocji,które mi towarzyszyły podczas czytania tej powieści.Autor stworzył niezwykle oryginalną książkę i sam wątek samobójstwa jest niezwykle ciekawy.Emocje i odczucia głównej bohaterki są bardzo realistycznie opisane,przez co łatwiej jest się wczuć w jej sytuację.

Wszystko,co robimy i mówimy ma ogromne znaczenie,więc warto czasem się zastanowić,zanim coś zrobimy.

Powieść trafia na półkę moich ulubionych.Trzynaście powodów łamie serce i skłania do refleksji.Uważam,że każdy nastolatek powinien ją przeczytać i zastanowić się nad tym,co robi.

Tytuł:"Trzynaście powodów"
Autor:Jay Asher
Ilość stron:
Przełożył/a:Aleksandra Górska
Wydawnictwo:Rebis
Ocena:9/10


Za książkę dziękuję Dom Wydawniczy Rebis.
You Might Also Like

9 komentarze

 1. Podejrzewam, że kilka lat temu od razu sięgnęłabym po tę książkę. Aktualnie mam wrażenie, że nie znajdę w niej nic dla siebie. :)
  Pozdrawiam,
  GeekBooks

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę chciałam przeczytać już w zeszłym roku, ale jakoś nie mogłam się zmotywować do zakupu, ale teraz jak wyszedł serial mam na nią większą ochotę i zabieram się za nią już za miesiąc.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę bardzo chcę przeczytać, jestem tydzień po serialu i moja mina ciągle mówi Wow! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. O książce słyszałam parę lat temu ale dopiero w zeszły weekend udało mi sie ja przeczytac i jestem pod ogromnym wrażeniem książki.

  Pozdrawiam cieplutko
  https://myszkarecenzuje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już kilka opinii na temat tej książki i zdecydowanie chcę ją przeczytać!
  PS. Dołączyłam do grona obserwatorów :)
  PS2. zapraszam również do mnie: aga-zaczytana.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Już widziałam książkę z podobnym motywem - bodajże "Playlist for the dead". Tylko tam zamiast nagrań głosowych były bodajże piosenki. No cóż... Serial "13 powodów" bardzo mnie kusi i chyba nawet sobie go obejrzę. Zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zastanawiałam się czy jest sens sięgać po tę książkę już po obejrzeniu serialu, ale te zdjęcie absolutnie mnie kupują i chyba jednak w nią zainwestuję. :)
  Pozdrawiam!
  Zapraszam na mój kanał na YT

  OdpowiedzUsuń
 8. Wczoraj udało mi się w nią zaopatrzyć i w końcu będę mogła poznać te historię a później zabrać się za serial.:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam, a ni nie oglądałam. Ale tyle ostatnio zarówno o książce, jak i o serialu słyszę, że chyba sama kiedyś będę musiała się zapoznać z nimi :)

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń