Lektor - Bernhard Schlink [przedpremierowo]

30 kwietniaPewnego dnia,chłopak imieniem Michael zachorował.Z pomocą przyszła mu przypadkowa kobieta.Tak zaczęła się znajomość z Hanną Schmitz,starszą od niego o dwadzieścia lat.Jej uroda i kobiecość sprawiały,że Michael chciał coraz częściej odwiedzać kobietę.Zakochał się w niej bezgranicznie.Brał z nią kąpiel,czytał  jej i stał się jej lektorem..Hanna była osobą twardą i bardzo tajemniczą.Nagle zniknęła..Po kilku latach,los przypadkowo ich ze sobą łączy.Spotykają się na sali sądowej-Michael jako student prawa,obecny na rozprawie dotyczącej obozów koncentracyjnych,a Hanna-oskarżona aufzejerka.


Narrator opowiadając historię,oddaje się wspomnieniom.Przypomina sobie wszystko-jej gesty,zapach i wypowiadane słowa.


"Lektor" jest napisany łatwym językiem i książkę czyta się bardzo szybko.Rozdziały są krótkie.Podczas czytania pierwszej połowy tej powieści,dzieje się praktycznie cały czas to samo.Natomiast w drugiej połowie,akcja rozgrywa się szybciej.


Bernhard Schlink porusza trudny temat Holocaustu i pokazuje obraz powojennego pokolenia Niemców.Sama powieść jest pełna filozoficznych przemyśleń.
Lektor to książka oryginalna,pozostaje na długo w pamięci.Odkrywa,że miłość w życiu człowieka jest związana z bólem i cierpieniem.


Powieść wywarła na mnie duże wrażenie i nie mogę o niej przestać myśleć.Jednak nie podobało mi się to,że autor nie rozwinął bardziej tej książki.Opisy były dla mnie takie nijakie i było ich zdecydowanie za mało,co można zauważyć po objętości książki.
.
Bohaterowie są ciekawie skonstruowani,szczególnie Hanna,która jest niezwykle ciekawą i tajemniczą postacią.Końcówka złamała mi serce,skłoniła mnie do refleksji.Po skończeniu jej czułam taką pustkę w środku,zostało tyle pytań bez odpowiedzi.Poruszyła mnie niezwykle i zostanie ze mną na długo.

Tytuł:"Lektor"
Autor:Bernhard Schlink
Ilość stron:216
Przełożył/a:Karolina Niedenthal
Wydawnictwo:Rebis
Ocena:8/10
Premiera tego wydania:23.05.2017 r.


Za książkę dziękuję Dom Wydawniczy Rebis. :)You Might Also Like

1 komentarze

  1. W sumie moze sie okazac ciekawa ksiażką :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń